Kako do bronastega kipa
Za izdelavo bronastega spomenika potrebujemo originalni izdelek po katerem izhajamo. Originalov je lahko več vrst:
Za izdelavo bronastega spomenika potrebujemo originalni izdelek po katerem izhajamo. Originalov je lahko več vrst:
Pritrjevanje spomenikov na podstavek je zelo pomemben segment pri našem delu. Kip mora biti na podstavek pritrjen kar se da dobro, saj so bronasti spomenki zelo zaželjen materijal za krajo. Mora pa tudi nuditi varnost vsem ki se gibljejo okoli spomenika. V zgodovini so livarne večinoma izdelovale pritrdila iz železa. Železo je skozi leta rjavelo in počasi začelo propadati, brez obnove pritrdil obstaja velika možnost, da kip nekdo ukradi ali pa da ogroža varnost.
Leta 2015 je livarna Kamšek v sodelovanju s partnerjem iz Češke uvedla nov način izdelave postopka bronastih izdelkov, imenovan »Cheramic shell casting« ali »Fini liv«.
Bron je od nekdaj eden izmed najpopularnejših materialov pri izdelavi kovinskih kipov.
Velike civilizacije starega sveta so upodabljale umetnost v bronu od uvedbe prvih ostrih kovinskih orožij naprej. 'Plesoče dekle' iz Mohendžo Daro sega v leto 2500 pred našim štetjem in naj bi veljala za prvi bronast odlitek na svetu. Grki pa so bili prvi, ki so odlivali bronaste odlitke v velikosti človeka.
Zgodbica o nastanku bronastih vrat z obojestransko bronasto reliefno površino.
Uporabljamo Silicijev bron (CuSi3Mn1), ki je zelo odporen na vplive okolja(en liter ima skoraj 9 Kg), je dobro liven (pri 1150 stopinj Celzija), se odlično vari, obdeluje, krivi, ravna in patinira. Pri patiniranju bron prisilimo, da se zaščiti z oksidi, ki pa so različne barve. To počnemo z raztopino različnih soli v destilirani vodi, ki jih nanašamo na vročo ali ogreto bronasto površino. Na koncu dobljeno barvitost povoskamo s posebnimi voski, ki ločijo površino od vplivov okolja.
Večina stavari je treba vzdrževati, da ostanejo vitalne in da služijo svojemu namenu.
In seveda tudi bronaste skulpture oziroma javne spomenike je treba držati v kondiciji. Kipi so po večini narejeni iz brona, ki je pred vremenskimi vplivi zaščiten z mikrokristaličnim voskom. A tudi ta zaščita počasi izhlapi ter se izrabi. Nato vremenski vplivi naredijo svoje in kip začne oksidirati in na kipu se pojavi zelen oksid. Svoje doda tudi kisel dež, ki pospeši oksidiranje brona in na kipu se pojavijo svetle - zelenkaste lise.